начало » » Информация за бенефициенти по мярка 312

Бенефициенти




Информация за бенефициенти по мярка 312

Кой може да кандидатства?

По тази мярка финансова помощ сeпредоставя за инвестиции за стартиращи и развитието на съществуващи микропредприятия,които работят в неземеделските сектори в 231 общини в селските райони. За подпомагане могат да кандидатстват физически лица, еднолични търговци и юридически лица, които развиват дейност като микропредприятие, съгласно закона за малките и средни предприятия /а именно да имат средносписъчен брой на персонала по-малък от 10 души и годишен оборот, който не превишава левовата равностойност на 2 000 000 евро/. Кандидаттите трябва да са регистрирани по Търговския закон, Закона за кооперациите илиЗакона за занаятите натериторията на община от определените 231 в селските райони.

Какви дейности ще се подпомагат?

Подпомагат се инвестиции и свързаните с тях външни услуги по маркетинг и мениджмънт за развитие на дейности в неземеделски сектори, като преработвателна промишленост - производство на мебели, леко машиностроене, производство и продажба на енергия от възобновяеми източници, с капацитет на инсталацията до 1 мегават.

В сектора на услугите ще се подпомагат дейности, свързани с развитие на селски туризъм, отдих и спорт, създаване и развитие на консултантски и бизнес услуги, социални грижи и здравеопазване, транспортни услуги и т.н.

В случаи на проекти за изграждане и модернизиране на туристически обект, се подпомагат инвестиции с не повече от 20 помещенияза настаняване.

Няма да бъдат подпомагани инвестиции за развитие на туризма в населени места и курортни селища с развит масов туризъм.

Допустими за финансово подпомагане са следните разходи:

1.        изграждане и/или реконструкция или ремонт на сгради, и/или помещения и друга недвижима собственост;

2.        закупуване на транспортни средства за неземеделски дейности, пряко свързани с дейността;

3.        закупуване на машини, съоръжения и оборудване, включително и компютърен софтуер и специализирана техника на пазарната стойност на активите;

4.        закупуване на коне за неземеделска дейност;

5.        общи разходи, свързани с консултации, хонорариза правни услуги, архитекти, инженери,  разработване на продукти, разработване и въвеждане на системи за управление, разработване и разпространение на рекламни и информационни материали,придобиване на патентни права и лицензи, необходими за изготвяне и изпълнение на дейностите по проекта;

Колко е финансовото подпомагане?

Минималният размер на общите допустими разходи, за които може да се кандидатства с един проект е левовата равностойност на 5000евро, а максималният левовата равностойност на 400 000 евро, като за проекти за производство на енергия от възобновяеми източници, той е левовата равностойност на 1 000 000 евро.

Финансовата помощ е в размер на 70 на сто от одобрените разходи, но не повече от левовата равностойност на 200 000 евроза период от три последователни данъчни години – годината на плащане и две предходни години. За проекти в сектор „сухопътен транспорт” финансовата помощ не може да надхвърля левовата равностойност на 100 000 евро за три последователни данъчни години – годината на плащане и две предходни години.

Как (начин на кандидатстване и срокове)?

Кандидатите за финансово подпомагане подават в една от 28-теОбластни дирекции на фонда (ОДФ) - „Отдел прилагане на схеми и мерки за подпомагане” (ОПСМП) на РА по място на извършване на инвестицията заявление за подпомагане по образец и прилагат съответните документи.

 В срок до петмесеца от крайната дата за съответния период на прием на заявлението Разплащателната Агенция извършва административна проверка на представените документи и заявените данни от кандидата факти. След това одобрява или отхвърля заявлението за подпомагане. Решението за одобрение или отхвърляне се взима въз основа на съответствието на заявлението за подпомагане с целите, дейностите и изискванията определени в наредбата.

В срок от 15 (петнадесет) работни дни от получаване на писмено уведомление за одобрение на проекта, кандидатът следва да подпише договор за отпускане на финансовата помощ. Договорът урежда правата, задълженията и отговорностите на страните, включително основанията за изискуемост на финансовата помощ.

Одобреният проект се изпълнява в срок до 24 месеца, считано от датата на подписването на договора за финансово подпомагане с Разплащателната Агенция.

Финансовата помощ се изплаща след извършване на цялата инвестиция. За целта ползвателите подават заявка за плащане по образец в една от 11-те Областни дирекции на фонда (ОДФ) – „Отдел регионална разплащателна агенция-разплащателна агенция” (РРА-РА) на РА, в която е регистриран проекта и прилага необходимите документи.

В срок от четири месеца от получаване на заявката за плащане Разплащателната Агенция извършва административни проверки на документите, както и проверки на място за установяване на фактическото съответствие с представените документи.

След извършване на анализ за установяване на фактическо съответствие и съответствието по документи между одобрения инвестиционен проект и извършената инвестиция, Разплащателната Агенция одобрява или мотивирано отказва изплащането на финансовата помощ.

Важно за бенефициентите е да се отбележи, че са допустими авансово и междинно плащане. Желаещите да получат такъв вид плащане е необходимо да отговарят на конкретни условия, които също са упоменати в Наредбата за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка „Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 година.