начало » » Информация за бенефициенти по мярка 123

Бенефициенти




Информация за бенефициенти по мярка 123

Мярката има за цел подобряване на цялостната дейност, икономическата ефективност и конкурентоспособността на предприятия от хранително-преработвателната и горската промишлености чрез:

а. по-добро използване на факторите за производство;

б. въвеждане на нови  продукти, процеси и технологии;

в. подобряване на качеството и безопасността на храните и тяхната проследяемост;

2. Постигане на съответствие със стандартите на Общността;

3. Подобряване опазването на околната среда.

 Кой може да кандидатства (допустими бенефициенти)?

  • физически или юридически лица, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите, които са микро, малки и средни предприятия, включително пазари на производители[1];
  • междинни предприятия, които не са  микро, малки и средни, но са с по-малко от 750 работника или с оборот по-малък от 200 милиона евро.
  •  Кандидатите се подпомагат, при условие че:
  • 1. нямат изискуеми задължения към ДФ "Земеделие";

    2. не са в открито производство по несъстоятелностили не са обявенив несъстоятелност;

    3.не са в производство по ликвидация;

    4. няматизискуеми публични задължения към държавата.

     

  • В случай, че кандидатът преработва само собствени земеделски продукти в продукти от Приложение I е допустим за финансова помощ по тази наредба, ако над50 на сто от неговия доход за предходната година е от преработка на земеделски продукти.
  •  За какво може да кандидатства(допустими и недопустими дейности)?

     Финансова помощ се предоставя за извършване на инвестиции в следните сектори, свързани с преработка и/или маркетинг на продукти, описани в Приложение I по член 32 от Договора за създаване на Европейската Общност (ЕО):

    1. мляко и млечни продукти, с изключение на производство, преработка и/или маркетинг на продукти, наподобяващи/заместващи мляко и млечни продукти;
    2. месо и месни продукти;
    3. плодове и зеленчуци, включително гъби;
    4. пчелен мед, с изключение на производство, преработка и/или маркетинг на продукти, наподобяващи/заместващи пчелен мед и пчелни продукти;
    5. зърнени, мелничарски  и нишестени продукти, с изключение на производство, преработка и/или маркетинг хляб и тестени изделия;
    6. растителни и животински масла и мазнини, с изключение на производство, преработка и/или маркетинг на зехтин;
    7. технически и медицински култури, включително маслодайна роза и билки, с изключение на производство, преработка и/или маркетинг на тютюн и тютюневи изделия, захар и сладкарски изделия;
    8. готови храни за селскостопански животни (фуражи);
    9. гроздова мъст, вино и оцет;
    10. производство на енергия чрез преработка на растителни и животински продукти от първична и вторична биомаса, с изключение на преработка на първична и вторична биомаса от рибни продукти.

           Финансова помощ се предоставя само на микро предприятия за първична преработка, свързана с използване на дървесината като суровина и ограничена до работни операции преди индустриалната преработка и преди производството на мебели и/или маркетинг на горски продукти.

     Какви са допустимите дейности и разходи

     Допустими за финансова помощ са следните разходи, предназначени за постигане целите на мярката:

    1. изграждане и/или модернизиране на сгради и други недвижими активи, свързани с производство, преработка и маркетинг;
    2. придобиване на сгради и други недвижими активи, необходими за производството;
    3. закупуване и инсталиране на нови машини и оборудванеза подобряване на производствения процес в т.ч. за:

    а. преработка, пакетиране, охлаждане, замразяване, сушене и съхраняване на суровините или продукцията;

    б. производство на нови продукти, въвеждане на нови технологии и процеси;

    в. опазване на околната среда;

    г. производство на енергия от възобновяеми енергийни източници, включително чрез преработка на растителна и животинска първична и вторична биомаса;

    д. подобряване и контрол на качеството и безопасността на суровините и храните.

    1. закупуване на специализирани транспортни средства, свързани с подобряване на производството, осигуряване на суровини и реализация на продукцията,включително чрез финансов лизинг;
    2. изграждане/модернизиране на лаборатории, които са собственост на кандидата, разположени са на територията на предприятието и са за  нуждите на производствения процес;
    3. материални инвестицииза постигане на съответствие със стандарти на Общността,включително чрез финансов лизинг;
    4. материални ивестиции за постигане на съответствие с действащи стандарти на Общността,включително чрез финансов лизинг;
    5. закупуване на земя за изграждане на недвижими активи, свързани с производствената дейност;
    6. инвестиции за покриване на международно признати стандарти за:

    а. въвеждане на системи за управление на предприятията като ISO 9000:2005; ISO 9001:2000; ISO 14001:2004 (EMAS); ISO 900; ISO/TR 10013:2001;  ISO 19011:2002; ISO 27001; системи за управление, базирани на информационни технологии;

    б. подготовка за сертификация по НАССР (Анализ на опасностите и контрол на критичните точки);

    в. въвеждане на Добри производствени практики в предприятията.

    1. закупуване на софтуервключително чрез финансов лизинг.
    2. разходите, свързани с инвестициите по проекта, като разходи за пред-проектни проучвания, технико-икономически оценки и анализи, маркетингови стратегии, консултантски и правни услуги, разработване на бизнес-план, окомплектоване на пакета от документи, придобиване на ноу-хау патенти и лицензи, необходими за изготвяне и изпълнение на дейностите по проекта.

    (2) В случаите на проекти, включващи строително-монтажни работи, не се предоставя финансова помощ за дейности, извършени преди посещението на място от длъжностно лице от РА, с изключение на:

    1. разходи, пряко свързани с инвестициите по проекта,

    2.закупуване на земя за изграждане на недвижими активи, свързани с производствената дейност.

    (3) Финансова помощ зазакупуването на земя, сгради и друга недвижима собственостсе предоставя, само когато мястото на извършване на инвестициите е селски район и  е в размер на стойност до данъчната оценка на закупуваните недвижими активи и/или земя, но не повече от 10 на сто от  всички допустими разходи за съответната дейност.

     Има ли специфични изисквания/ изключения?

     

  • Подкрепа се предоставя за инвестиции за постигане на съответствие с нововъведени стандарти на Общността само за микро предприятия. В този случай ще се осигурява инвестиционна подкрепа за въвеждане на стандарта за не повече от 36 месеца от датата, на която стандартът става задължителен за предприятието. Приложимият стандарт трябва да бъде въведен от микро предприятието преди края на гратисния период.
  • Допълнителна подкрепа се предоставя за инвестиции за постигане на съответствие със стандартите на Общността за предприятия в секторите “мляко” и “месо”, които имат преходен период за постигане на съответствие с действащи стандарти до края на 2009 година. Допустими за подпомагане са предприятия, които към датата на кандидатстване са включени в представения от НВМС и одобрен от ЕК актуален списък.
  • Подкрепа няма да бъде предоставяна на предприятия изпитващи трудности, както е дефинирано в Насоките на Общността за Държавна помощ за спасяване и преструктуриране на фирми, изпитващи затруднения.
  • Подкрепа няма да бъде предоставяна за изграждане и/или модернизиране на държавни лаборатории. Подкрепа ще се предоставяка само за изграждане/модернизиране на лаборатории, които са собственост на кандидатстващото предприятие, разположени са в негова сграда и се използват за собствените продукти на предприятието.
  • Когато организацията на общия пазар, включително схемите за директно подпомагане, финансирани от Европейският земеделски фонд за гарантиране (ЕЗФГ) налагат ограничения върху производството или върху подпомагането на Общността на равнището на отделно преработвателно предприятие, инвестиции които биха увеличили обема на производството отвъд тези ограничения няма да бъдат подкрепяни по мярката.
  • В случай на изграждане на нови предприятия или при увеличаване с над 10 на сто капацитета на съществуващи предприятия, кандидатът доказва наличието на суровинна база и пазарен потенциал.
  • Не се подпомагат като самостоятелен проект дейностите за:
  • 1. събаряне на стари сгради и производствени съоръжения;

    2.нематериални инвестиции за постигане на съответствие с международно признати стандарти.

     Колко е финансовото подпомагане?

     

  • 50% от  общите одобрени инвестиционни разходи за микро, малки и средни предприятия;
  • 25% от общите одобрени инвестиционни разходи за междинни предприятия.
  •  Минималният размерна общите допустими инвестиционни разходи за един проект е левовата равностойност на 10 000 евро.

    Максималният размер на общите допустими инвестиционни разходи за целия период на изпълнение на ПРСР 2007-2013 г. за един ползвателпо тази мярка е левовата равностойност на 4 000 000 евро.

    Размерът на помощта за проекти, отнасящи се до преработка и маркетинг на горски продукти и за преработка на продукти от Приложение Iна Договора за ЕС в продукти извън Приложение Iна Договора за ЕС, е обект на лимитиране съгласно условията, наложени от правилата deminimis”– финансовата помощ е не повече от левовата равностойност на 200 000 евро за период от три последователни данъчни години, а именно годината на плащане и две предходни години.


    [1]Това са пазари на производители, регистрирани съгласно Закона за стоковите борси и тържищата. Според този закон пазарите на производители са места и инфраструктура за търговия на едро, където регистрираните производители продават на търговците своята земеделска продукция.