начало » » Информация за бенефициенти по мярка 141

Бенефициенти




Информация за бенефициенти по мярка 141

Помощта по мярката е насочена към земеделски стопанства, които по имат малък икономически размер, произвеждат за собствена консумация и продават част от своето производство, но едновременно с това притежават потенциал да се развият в жизнеспособни пазарно ориентирани стопанства. Временната подкрепа ще бъде предоставяна по тази мярка, за да се подпомогнат доходите на тези стопанства, които имат капацитет и желание да се преструктурират и да станат жизнеспособни.

Кой може да кандидатства (допустими бенефициенти)?

Могат да кандидатстват физически лица, които са на възраст от 18 години до 60 години;

- регистрирани са като земеделски производители по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители, минимум 1 месец преди датата на кандидатстване;

- отглеждат най-малко два вида земеделски култури или поне един вид земеделска култура и един вид животни;

- нито една от отглежданите земеделски култури не трябва да надвишава 85,00% от общия икономическия размер на земеделското им стопанство;

- стопанството е с икономически размер между 1,00 и 4,00 икономически единици;

- обработват земеделски площи с размер не по-малко от 1 ха или 0,5 ха за трайни насаждения и/или лозя или 0,5 ха в случаите, когато земеделски площи са разположени в планински район и са собственици, наематели или арендатори са на този минимален размер.

- ако развиват животновъдна дейност трябва да са собственици или наематели на животновъдните сгради и помещения, използвани в земеделската производствена дейност като срокът на сключените договори за наем трябва да покрива минималния срок, за който животновъдните сгради и помещения ще бъдат използвани за земеделските производствени цели съгласно бизнес плана.

Кандидатите не трябва да са одобрявани за подпомагане по мярка „Създаване на стопанства на млади фермери”.

Освен това кандидатите трябва да представят бизнес план, с който да покажат какви цели си поставят за изпълнение и какво възнамеряват да извършат в стопанството си, за да постигнат тези цели.

Бизнес планът трябва да покаже, че стопанството ще стане икономически жизнеспособно най-късно на края на петата година.

За какво може да се кандидатства(допустими и недопустими дейности)?

Дейностите, за които може да се кандидатства могат да бъдат:

·      Достигане на съответствие със стандартите на Общността, по отношение на ветеринарните и фитосанитарните изисквания, хуманното отношение към животните, опазването на околната среда, хигиената, сигурността и безопасните условията на труд.

·      Увеличаване на икономическия размер на земеделското стопанство с минимум 1,50 ИЕ.

·      Продължаване на настоящите и започване на нови земеделски дейности.

·      Замяна на всички или на част от земеделските дейности с нови земеделски дейности.

·      Преминаване от конвенционално към биологично земеделие.

·      Увеличаване на обработваемата площ на земеделското стопанство.

·      Увеличаване броя на животните отглеждани в земеделското

Колко е финансовото подпомагане?

Финансовата помощ е в размер на левовата равностойност на 1 500 евро годишно за период от максимум 5 години. Тя се предоставя за изпълнение на целите, които кандидатът си е поставил в своя бизнес план.

Заявления за подпомагане ще се приемат в Областна дирекция на фонда (ОДФ) - „Отдел прилагане на схеми и мерки за подпомагане” (ОПСМП) на ДФЗ по място на извършване на инвестицията заявление за подпомагане по образец и прилагат съответните документи. След извършване на съответните проверки за допустимост на кандидатите и установяване на такава, на кандидатите ще бъде изплатена първата сума. За всяко следващо плащане, ползвателят ще трябва да подава заявка за плащане в съответната регионална разплащателна агенция /РРА/, една година след одобрението на проекта, две години след одобрението и т.н. След изтичане на три години от одобрението на проекта, РА извършва проверка за изпълнение на целите, които кандидатът си е поставил в бизнес плана. В случай, че се установи, че те не са постигнати, се преустановява плащането за четвъртата и петата година.

Как се изчислява икономически размер на стопанство?

За изчисление на икономическия размер на стопанството се използва терминът икономическа единица, което е разликата между брутния селскостопански продукт и разходите свързани с този продукт – 1 икономическа единица е равна на 1200 евро.

За да се изчислят тези икономически единици се ползва таблица, в която за всеки вид култура и животно за единица площ или животно е определен един коефициент, наречен стандартна разлика. Той се умножава по площта от съответната култура и броя от съответните животни, събират се получените стойности и сумата се разделя на 1200евро. За да е допустим кандидатът по мярката, получената стойност трябва да е най-малко 1, нарастването към третата година от бизнес плана да е минимум 1.5 икономически единици, а в края на 5 годишния период размерът на стопанството да е минимум 4 икономически единици.

Инвестициите, които са включени в бизнес плана на кандидата по мярка „Подпомагане на полупазарни стопанства”, могат да бъдат извършени и по други мерки от ПРСР, като например „Модернизиране на земеделските стопанства”, „Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти”, „Подобряване на икономическата стойност на горите”. За изготвяне на бизнес плановете по мярката, кандидатите могат да ползват безплатно услугите на експерти от Националната служба за съвети в земеделието.