начало » » Информация за бенефициенти по мярка 142

Бенефициенти




Информация за бенефициенти по мярка 142

Мярката има за цел да насърчи създаването на организации на производители в земеделския сектор, за дасе подпомогне производството и доставките на висококачествени продукти, отговарящи на европейските стандарти и на пазарните изисквания, и да сеподпомогне достъпа до пазара на малки и средни стопанства

Кой може да кандидатства (допустими бенефициенти)?

По мярката могат да кандидатства само организации на земеделски производители, официално признати до края на 2013г. Организациите се признават от Разплащателната Агенция(РА). За да бъдат признати организациите трябва да кандидатстват за признаване в областните звена на РА. Изпълнителният Директор на РА, въз основа на извършените проверки взима крайно решение за признаване или непризнаване на организацията на производители. След признаването организацията на производителите сключва договор за финансово подпомагане с РА.

За да бъде допустим за признаване и подкрепа организациите на производители трябва да бъдат организации на производители, учредени с цел съвместно предлагане на продукцията на пазара, включително подготовка за продажба, централизация на продажбите и доставка до големи купувачи, както и за създаване на общи правила за събиране на информация за продукцията, в частност относно продукцията в етап на производство и наличната продукция. Те трябва да бъдат регистрирани в Търговския регистър съгласно Търговския закон или в Регистъра за кооперациите съгласно Закона за кооперациите на Република България. Задължително условие за признаване е организацията да има минимум седем членове. Всички те е необходимо да са физически лица или еднолични търговци, регистрирани като земеделски производители на такива земеделски продукти, за които организацията кандидатства за признаване. Организацията на производителите трябва да има разработен план за развитие за период от 5 години, свой устав и вътрешни правила за производството и качеството на продуктите, за предлагане на продукцията на пазара или на преработвателни предприятия, както и информационна система за производство, добивите и качеството на продуктите.

За какво може да кандидатства(допустими и недопустими дейности)?

Финансовата помощ по мярка 142 „Създаване на организации на производители”се отпуска на организациите на производители, чийто членове произвеждат животински или растителни продукти сред които зърнено – житни, медицински и етерично – маслени, зърнено-бобови и технически култури, както картофи и винено грозде. От животинските продукти се подпомага производството но мляко, месо, мед и биологично произведени продукти.

Организации на производители на плодове и зеленчуци и на хмел не са избираеми за подпомагане по тази мярка.

Колко е финансовото подпомагане?

Финансова помощ е под формата на годишно плащане, отпускана за пет последователни години, считано от датата на признаване на организацията на производителите. Размерът на субсидията се изчислява всяка година въз основа на стойността на годишната пазарна продукция на организацията на производителите. Помощта се изчислява като процент от годишната пазарна продукция на организацията и:

а) се равнява за първата, втората, третата, четвъртата и петата години съответно на 5%, 5%, 4%, 3% и 2% в зависимост от стойността на реализираната продукция на стойност до 1 млн. евро; и

б) се равнява за първата, втората, третата, четвъртата и петата години съответно на 2.5%, 2.5%, 2.0%, 1.5% и 1.5% в зависимост от стойността на реализираната продукция на стойност над 1 млн. евро.

За всяка организация на производителите се равнява на не повече от:

- 100 000 евро за първата година;

- 100 000 евро за втората година;

- 80 000 евро за третата година;

- 60 000 евро за четвъртата година;

- 50 000 евро за петата година;

Г) При изчисляване на годишната пазарна продукция на организацията на производители не се включва:

- стойността на реализираната продукция на земеделски производители, които не са членове на организацията. (Организацията на производителите може да реализира такава продукция, ако нейният устав и вътрешните правила позволяват това);

- тази част от стойността на продукцията на всеки отделен член, която надвишава 75% от общата продукция на членовете, реализирана от организацията.