начало » » Информация за бенефициенти по мярка 311

Бенефициенти




Информация за бенефициенти по мярка 311

Кой може да кандидатства (допустими бенефициенти)?

За подпомагане могат да кандидатстватеднолични търговци и юридически лица. Те трябва да имат седалище или представителство на територията на община от селски район в който подават документи за кандидатстване по мярката. Друго условие е да са микро, малко или средно предприятие по смисъла на Закона за малки и средни предприятия и да имат приход от земеделска дейност минимум 50 % през предходната година на кандидатстването.

Важно условие за допустимост е кандидатите да нямат изискуеми задължения към ДФ "Земеделие", да не са в открито производство по несъстоятелностили не са обявенив несъстоятелност, да не са в производство по ликвидацияи да няматизискуеми публични задължения към държавата.

За какво може да кандидатства(допустими и недопустими дейности)?

Дейностите, за които може да се кандидатства по мярката са. насърчаване на разнообразяването към неземеделски дейности, за създаването на възможности за заетост и повишаване на доходите в селските райони и развитието на интегриран туризъм в селските райони.

Подпомагат сеинвестиции завсякакви неземеделски дейности, с изключение на:

1.        Производство и преработка на земеделски продукти, посочени в наредбата;

2.        Производство, преработка и търговия на риба, рибни продукти и аквакултури;

3.        Дейности в следните отрасли:

а) въгледобив;

б) стоманодобив;

в)производство на синтетични влакна;

4.        Залагания и Хазарт;

5.        Свързани с изграждане и/или обновяване на инфраструктура или закупуване на оборудване за голф, скално катерене и лов;

6.        Свързани с финансови услуги и посредничество с недвижими имоти;

7.        Осъществяване насухопътни превози на товари с товарни автомобили за други лица срещу възнаграждение;

8.        производство и продажба на биогориваот биомаса;

9.        производство  и продажба на енергия от възобновяеми източници (слънчева, вятърна, водна, геотермална), с капацитет на инсталацията над 1 мегават;

10.    Производство и продажба на био-енергия при преработка на суровини от собственото земеделско стопанство,с капацитет на инсталацията над 1 мегават.

11.    Развъждане на животни.

Колко е финансовото подпомагане?

Финансовата помощ е в размер на 70 на сто от одобрените разходи, но не повече от левовата равностойност на 200 000 евроза период от три последователни данъчни години – годината на плащане и две предходни години. За проекти в сектор „сухопътен транспорт” финансовата помощ не може да надхвърля левовата равностойност на 100 000 евро за три последователни данъчни години – годината на плащане и две предходни години.

Проекти за инвестиции в „сухопътен транспорт” не могат да бъдат комбинирани с други допустими дейности по смисъла на тази мярка.

Минималният размер на общите допустими разходи, за които може да се кандидатства с един проект е левовата равностойност на 5000евро. Максималният размер на общите допустими разходи, за които може да се кандидатства с един проект е левовата равностойност на 400 000 евро, като за проекти за производство на енергия от възобновяеми източници, той е левовата равностойност на 1 000 000 евро.

Не се предоставя финансова помощ за проекти за изграждане и модернизиране на туристически обекти с повече от 20 помещения за настаняване, както и за проекти за туристически обекти по смисъла на Закона за туризмана територията на населени места и курортни селища с развит масов туризъм.

Изплащане на финансовата помощ

Заявления за подпомагане могат да се подават през цялата година,като започването и приключването на приема се определя със заповед на изпълнителния директор на ДФ „Земеделие”. Кандидатите за финансово подпомагане подават в Областна дирекция на фонда (ОДФ) - „Отдел прилагане на схеми и мерки за подпомагане” (ОПСМП) на ДФЗ по място на извършване на инвестицията заявление за подпомагане по образец и прилагат съответните документи. Документите за кандидатстване за одобрение и документите за изплащане на финансовата помощ трябва да се представят в оригинал, нотариално заверено копие или копие, заверено от кандидата. В случай на представяне на заверени от кандидата копия на документи, техните оригинали се осигуряват за преглед от служител на ДФЗ-РА. Документите се подават лично от кандидата или от упълномощено от него лице на български език. В случаите, когато оригиналният документ е изготвен на чужд език, той трябва да бъде придружен с превод на български език, извършен от заклет преводач, а когато документът е официален по смисъла на ГПК, същият трябва да бъде легализиран или с апостил.